• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli
Halil Erem Yerli
halileremyerli@gmail.com
Bir vicdan borcumuz yok mu?
10/06/2021

Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek. Tarihimizi doğru, dürüst öğrenmek gerek. Aslında bu gereklere biraz da örnek gerek. O örnekleri de kulağımızda küpe etmek gerek.

Atatürk’ün yaşamını tam anlamıyla biliyor muyuz? Önce bunu bilmeliyiz. Onun yaşamı, dayasının bakla tarlasında kargaları kovmakla başlar. Belki de düşmanı kovmayı, bu tarladaki kargaları kovmakla öğrendi. Tehlikeyi sezmak taa çocukluğunda başladı. Yaşamı ve ömrü halkın mutluluğu ve bağımsızlığı için geçti. Nerede düşmana karşı bir savaş var, Atatürk orada. Trablus’da Atatürk. Çanakkale’de Atatürk. Conkbayırı’nda Atatük. Kocatepe’de Atatürk. Kurtuluş Savaşı’nın her aşamasında Atatürk. Başkomutanlık Meydan Savaşı’yla düşmanı geldiklerine pişman eden Atatürk…

Bu ülke öyle kolay kurtulmadı. Bu Cumhuriyet öyle, kolay oluşmadı. Bunu iyi bilmek, iyi anlamak gerek. O yılları düşünmek gerek. Empati yapmak gerek. O yıllarda analar, babalar, çocuklar ve yaşlıların neler çektiğini, çok iyi hissetmek gerek. O yılları bilmez, anlamaz, benliğimizde, yüreğimizde hissetmezsek, zaten Atatürk’ü hiç mi hiç anlayamayız. O günleri anlamazsak, zaten bugünlerin de Atatürk’ünde kıymetini bilemeyiz…

 

Atatürk, yalnız düşmanla savaşmadı. Bu millete en yaraşır yönetim olarak Cumhuriyet’i kurdu. Ülkeyi çağdaş düzeye çıkarmak için de, çok şeyler yaptı. Ülkeyi demir ağlarla ördü. Fabrikalar kurdu. Okullar, halk mektepleri açtı. Milletimizin okumayı rahat öğrenmesi için Türkçe alfabeyi kazandırdı. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı verdi. Daha da neler yaptı. 1920’den 1938’e 17-18 yılda bunları yaptı. Tüm 57 yıllık yaşamı boyunca da hep halkı, milleti için uğraştı. Çalmadı, çaldırtmadı. Her şeyi yapacak güçte olduğu halde; kendine mal, mülk bir şey yapmadı.

Bakın; Atatürk’ün silah arkadaşlarından, Mazhar Müfit Kansu; Atatürk’ün çektiği sıkıntıları, yüreğinde hissettiği acıları, katlandığı zorlukları nasıl anlatıyor:

“Atatürk; kurtuluş için, yola çıktığında yanında az insan vardı. Aydın kesimin çoğu; ya Amerikan, ya da İngilliz mandası olmayı istiyorlardı. Değil bağımsız olmak, bağımsızlığı hayal bile edemiyorlardı. İşte Atatürk, bu umutsuz koşullarda ortaya çıktı. Parolası ‘Ya bağımsızlık, ya ölüm’ dü. Ekmekçiye bile verecek paramız kalmamıştı. Mustafa Kemal Paşa, işte bu durumu görüşürken, getirdiğim çözümleri kabul etmedi. Gece boyunca hep düşündük. Para bulma konusunda bir çözüm bulamadık. Ne yapacaktık? Benim bir kürküm vardı. Erzurumlu Nazif Bey’e başvurarak bu kürkün satılmasını istedim. Sonuçta onu da sattık. Kimsede satılacak bir şey de kalmadı. Paşa ile bu hususta bir çare bulamayarak ‘hele bakalım sabah olsun yine düşünürüz’ sözü ile odalarımıza çekildik. Ankara’ya geldiğimiz zaman, hemen bir hafta belediye bizi inşa etti. Fakat bu aylarca devam edemezdi. Velhasıl, çaresizlik içinde, ızdırap içinde idik”

Evet işte böyle anlatıyor Mazhar Müfit Kansu. O zamanki

halkın, Atatürk ve arkadaşlarının ne sıkıntılar, acılar çektiğini bilmezsek, bilemezsek Atatürk’ü anlayamayız. Geçmişi, geçmişin acılarını bilmeden; bugünün de, Atatürk’ün de kıymetini elbette bilemeyiz. Anlayamayız. Atatürk’ü sevmek onu saygıyla anmak, eğer düşünebilirsek bizim gönül ve vicdan borcumuzdur.

 19 Mayıs’ta  Samsun’a

Çok hizmetler verdin yurda,

Yine Baş Komutan ol da,

 Gelsen bize Atatürk’üm…

 

Altın saçlım, deniz gözlüm,

Barış diyen özlü sözlüm,

Büyük Önder aslan yüzlüm,

Gazi Paşam, Atatürk’üm…

 

 166 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Cumhuriyet ve Atatürk - 26/10/2023
‘Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir’ 29 Ekim’de de bu yasa TBMM’de “Yaşasın Cumhuriyet” alkışlarıyla onaylandı.
CHP Meclisi terk etti - 14/10/2023
Silivri Belediye Meclisi; 2024 Mali yılı bütçesi ve Performans programını içeren tek gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı; Başkan Volkan Yılmaz ve CHP Grup Başkanı Melih Yıldız arsında yaşanan sözlü gerilim üzerine CHP meclisi terk etti
Sekiz yıl önce ne demişiz! - 15/03/2023
Bu yazı; Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili bir yazı. Yineleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki:
Ve artık “SİLİVRİ SOĞUK!” denmeyecek! - 11/09/2022
Silivri Belediye Meclisi’nin Eylül 2022 toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirildiğini anlattı. Bundan böyle ,Silivri Cezaevi ima edilerek, “Silivri soğuk” denilemeyecek.
Bir Vicdan Borcumuz da Yok mu? - 02/06/2022
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek
Cumhuriyet ve Atatürk - 28/10/2021
Değerli okurlar; 30 Ekim 1918 Mondaros Mütarekesiyle topraklarımız üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Hemen 3 gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi. Ardından 6 Kasım 1918’de İngiliz gemisi İzmir limanına girdi.
Mehmet F. Saygın, yok mu saygın? - 01/10/2021
Kendisine 'hoş geldiniz' diyen öğretmeni sınıftan kovan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın, yok mu saygın, Fatih Sultan Mehmet’i okusaydın…
“ Bütün cihan Bilmelidir ki!” - 30/04/2021
Sevgili dostlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.Yılı’nı kutluyoruz. Ancak ne acı ki, eskiden olduğu gibi, gerektiği gibi çok da coşkulu kutlama yapamıyoruz.
ÇANAKKALE - 18/03/2021
Söyle Arkadaşım' dedi Anadolulu Mehmet yanıbaşındaki Anzak erine 'nereden kopup gelmişsin, neden çökmüş bu mahsunluk üzerine? '
 Devamı
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
Çekmece

Çekmece