• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli
Halil Erem Yerli
halileremyerli@gmail.com
“ Bütün cihan Bilmelidir ki!”
30/04/2021

“ Bütün cihan Bilmelidir ki!”

Sevgili dostlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.Yılı’nı kutluyoruz. Ancak ne acı ki, eskiden olduğu gibi, gerektiği gibi çok da coşkulu kutlama yapamıyoruz. Hele de, bir yılı aşkın bir süreden beri devam eden bu pandemi  yüzünden ise, hiç yapamıyoruz. Bir kurtuluşu ve bu kurtuluşun oluşumunu sağlayan, hatta yok edilmek istenen bir ülkeden, yeni bir devlet oluşturan, O Büyük Komutan ve dahi insan Mustafa Kemal Atatiürk’ü iyi anlamak gerek.Tarihi iyi okuyanlar bilirler ki; Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Atlaşması’yla; ordularımız dağıtılmış, silahlarımız toplatılmış, ülkemiz sözde paylaşılmış, yurdumuzun önemli bir bölümü, tamamen elimizden alınıyor. Vatanımızda, özgürce yaşama hakkımıza son verilmek isteniyordu. Yüzyıllardır üzerinde yaşadığımız, uğrunda can verip, kan döktüğümüz bu topraklarımız, düşmanlara teslim mi, edilecekti?, Ve de biz bunu, kabul mu edecektik?

*****

Türk milletinin böyle bir yok olmuşluğu kabul etmesi, elbet ki mümkün olamazdı. İşte; 19 Mayıs 1919'da Atatürk'ün Samsun'a çıkışıyla ve de önderliğiyle buluşan, Anadolu halkı, Atatürk'ün öncülüğünde Kurtuluş Savaşı'nı başlattı. Amasya Genelgesi, ardından da; Erzurum ve Sivas Kongreleri yapıldı. 1919'un 27 Aralık’ında Ankara'ya gelen Atatürk, 23 Nisan 1920'de de TBMM'yi kurdu. Böylece de, yönetimi halkın iradesi oluşturdu. Ayrıca da, Kurtuluş Savaşı'nın merkezi de Ankara oluyordu.

*****

TBMM meclisi, yaptığı toplantı ve görüşmelerde, yurdun durumunu ve kurtuluş çarelerini aradı. "Misak-ı Millî” sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşü benimsendi. Ne olursa olsun, düşmanla mücadele kararı alındı. Zor da olsa, güç de olsa yavaş yavaş oluşturulan düzenli ordularla savaşa girildi. Başarılar ise bundan sonra gelmeye başladı. Önce; Doğu'da Ermeni çetelerine karşı başarı kazanıldı. Daha sonra, Batı cephesinde, Yunanlılarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaşları yapıldı. Bu savaşların kazanılmasıyla Yunanlılar'a büyük bir darbe indirilmiş oldu. Ancak, yenilgiye doymayan  Yunan ordusu, yeniden saldırıya geçti. Bunun üzerine Mustafa Kemal, şu meşhur sözü söyledi: "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. Bu satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı, vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz " emrini verdi.

Türk askeri, büyük bir azim, irade, cesaret ve fedakârlıkla, bu karara uydu. 23 Ağustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofça Antlaşması’ndan beri, ilk defa toprak kazanmaya başlıyordu. Sakarya Savaşı, Türk Milleti’nin savunma durumundan taarruz durumuna geçtiği önemli bir savaş olarak da tarihe geçti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafından, Mustafa Kemal'e "Gazi" unvanı ve de "Mareşal" rütbesi verildi.

Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olan Sakarya Savaşı'ndan sonra, büyük bir taarruzla düşmanı tamamen yok etme kararı alındı.

****

Ağustos’a kadar, tüm hazırlıklar tamamlandı. Güneydeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Batı cephesine kaydırıldı.  İstanbul'daki depolarından silah ve cephane gizlice batıya kaçırıldı. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Ordumuza taarruz eğitimi yaptırıldı. Bu hazırlıklardan sonra, Gazi Mustafa Kemal'in Başkomutanlığını yaptığı ordumuz, 1922 Ağusos’un 26. günü düşmana şiddetle saldırdı. Bir saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi. 30 Ağustos'ta ise, düşman tamamen çembere alındı. Düşmanın çoğu, geldiklerine pişman olup yok olurken, bir kısmı da çareyi kaçmakta buldu. Sağ kalanların çoğu esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı. Büyük Tarruz’un başarıyla sonuçlanmasının ardından, düşman, İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de ise; Ordumuz büyük bir çoşkulu karşılamayla İzmir’e girdi. Böylece İzmir düşmanlardan kurtulduğu gibi, bu güzel yurdumuz da, düşmandan temizlenmiş oldu. Hain, alçak düşman, yurdumuzdan atılarak, haksız ve kalleş işgaline "DUR"denildi.  Böylece; Atürk’ün önderliğinde; kanımız, canımız pahasına ve son nefesimize kadar bu toprakları düşmana bırakmıyacağımız tüm dünyaya gösterilmiş oldu. Elbet ki bu süreç, bir köşe yazısında anlatmağa çalıştığımız gibi kolay olmadı. Peki; 23 Nisan’ı hazırlayanlara ve 30 Ağustos Zaferi’ni kazananlara biz gerekli saygıyı gösterdik mi? Bunu vicdanlara sorup, son sözümüzü Atatürk’ün şu sözüyle bağlamak istiyorum:

Atatürk diyor ki:

 Bütün cihan bilmelidir ki, artık bu devletin ve bu milletin başında hiç bir kuvvet yoktur, hiç bir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.126 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Cumhuriyet ve Atatürk - 26/10/2023
‘Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir’ 29 Ekim’de de bu yasa TBMM’de “Yaşasın Cumhuriyet” alkışlarıyla onaylandı.
CHP Meclisi terk etti - 14/10/2023
Silivri Belediye Meclisi; 2024 Mali yılı bütçesi ve Performans programını içeren tek gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı; Başkan Volkan Yılmaz ve CHP Grup Başkanı Melih Yıldız arsında yaşanan sözlü gerilim üzerine CHP meclisi terk etti
Sekiz yıl önce ne demişiz! - 15/03/2023
Bu yazı; Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili bir yazı. Yineleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki:
Ve artık “SİLİVRİ SOĞUK!” denmeyecek! - 11/09/2022
Silivri Belediye Meclisi’nin Eylül 2022 toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirildiğini anlattı. Bundan böyle ,Silivri Cezaevi ima edilerek, “Silivri soğuk” denilemeyecek.
Bir Vicdan Borcumuz da Yok mu? - 02/06/2022
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek
Cumhuriyet ve Atatürk - 28/10/2021
Değerli okurlar; 30 Ekim 1918 Mondaros Mütarekesiyle topraklarımız üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Hemen 3 gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi. Ardından 6 Kasım 1918’de İngiliz gemisi İzmir limanına girdi.
Mehmet F. Saygın, yok mu saygın? - 01/10/2021
Kendisine 'hoş geldiniz' diyen öğretmeni sınıftan kovan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın, yok mu saygın, Fatih Sultan Mehmet’i okusaydın…
Bir vicdan borcumuz yok mu? - 10/06/2021
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek. Tarihimizi doğru, dürüst öğrenmek gerek.
ÇANAKKALE - 18/03/2021
Söyle Arkadaşım' dedi Anadolulu Mehmet yanıbaşındaki Anzak erine 'nereden kopup gelmişsin, neden çökmüş bu mahsunluk üzerine? '
 Devamı
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
Çekmece

Çekmece