• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli
Halil Erem Yerli
halileremyerli@gmail.com
O Kutsal adını kalbime yazdım!
23/11/2020

 Öğretmen kimdir?

 1- Öğretmen; öğrenme ve öğretmenin tam merkezi ve olmazsa olmazıdır.

2-  Öğretmen, öğrenciye öğretmeyi, bu alanda çeşitli İhtisas yapmış ne yapması gerekeni bilen biridir.

3- Öğretmen, öğrencisini bilgi, birikim dağarcığında ne varsa öğrencisine sunan, ayrıca onu insanlık  potasından başarıyla geçmesini ve önemli bir birey olmasını sağlayan kişidir.

4- Öğretmen, bir bilgi ve öğretim besinidir. Öğrencilerin bilgili yetişmesi için, bilgi besinini onlara aktarmak için var gücüyle çalışan şahsiyettir.

5- İşgücünün temeli ticaret, sermayesi paradır. Öğretmenin sermayesi ise, öğrencileri ve onların başarılıdır. İşte bu özellikler gibi, öğretmen kimdir, nedir ile ilgili daha birçok şey söylenebilir.

Nasıl bir öğretmen?

 Değerli okurlar,dostlar; öğretmen, eğitim- öğretim konusunda, saatlerce konuşma yapılıp ciltler dolusu kitaplar yazmak mümkün. Nasıl bir öğretmen konusunda da  birkaç şey söylemek yazmak gerekir.  Cumhuriyet’in kırklı yıllarında öğretmenler köy enstitülerinde yetişiyordu.  Aslında bu sistem hem eğitime, hem de köylüye çağ atlatacak bir uygulamaydı.  Ancak; siyasi nedenlerle  Köy Enstitüleri kapatılarak, yerini Öğretmen Okulları aldı.  Bu okulda yetişen öğretmenler, tamamen öğretmenlik mesleğine yönelik yetişiyordu. Daha sonra bunlar kaldırılarak öğretmenler Eğitim Fakültelerinde yetişmeye başladı.  işte asıl şimdi nasıl öğretmene gelelim. 

Nasıl bir öğretmen?

1- Öğretmenlik mesleği bir İhtisas mesleği olmalı.

2- Öğretmen, öğretme ve öğretmenin tamen ve asıl merkezi olmalı.

3- Öğretmen, öğrenme ve öğretme konusunda çok boyutlu olmalı.

4- Öğretmen, uluslararası düzeyde ve bilgiye ulaşmayı bilen, edindiği bilgiyi akıl süzgecinden geçiren kişi olmalı.

 İyi nesil yetişmesi!

*Hiç kuşku yok ki, iyi bir nesil iyi bir eğitimle yetişir. 

*Yine kuşku yok ki, iyi bir eğitim öğretim de, iyi yetişmiş bir öğretmenle mümkün olur. Yani  iyi  eğitim- öğretim iyi öğretmen demektir. Donanımlı öğretmen demektir.

* Nitelikli eğitim, nitelikli öğretmenlerle olur.  Ancak; çok  acı ki, 97  eğitim Fakültesi'nde bugün nitelikli öğretmen yetişiyor diyemeyiz.  Çünkü; bu fakültelerde algıladığımız anlamda öğretmenlik formasyonu yapılmıyor.  Uygulama ise, hemen hemen hiç yapılmıyor.  Eğitim ve öğretimin amacı, öğrenmeyi sağlamaksa, öğretmenin iyi yetişmesi, yetiştirilmesi ile doğru orantılıdır.  Yukarıda yazdığım gibi, öğretmen konusunda  çok şey söylenip yazılabilir. öğretmenin atama ve mesleki

sorunlarına ise hiç  değinmedik. 

‘Dertler türlü, nasıl anlatsam,

 Anlatmak istesem dinleyen yok ki!’

 Tekrar tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü  en içten dileklerimle kutluyorum.

 249 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Cumhuriyet ve Atatürk - 26/10/2023
‘Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir’ 29 Ekim’de de bu yasa TBMM’de “Yaşasın Cumhuriyet” alkışlarıyla onaylandı.
CHP Meclisi terk etti - 14/10/2023
Silivri Belediye Meclisi; 2024 Mali yılı bütçesi ve Performans programını içeren tek gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı; Başkan Volkan Yılmaz ve CHP Grup Başkanı Melih Yıldız arsında yaşanan sözlü gerilim üzerine CHP meclisi terk etti
Sekiz yıl önce ne demişiz! - 15/03/2023
Bu yazı; Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili bir yazı. Yineleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki:
Ve artık “SİLİVRİ SOĞUK!” denmeyecek! - 11/09/2022
Silivri Belediye Meclisi’nin Eylül 2022 toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirildiğini anlattı. Bundan böyle ,Silivri Cezaevi ima edilerek, “Silivri soğuk” denilemeyecek.
Bir Vicdan Borcumuz da Yok mu? - 02/06/2022
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek
Cumhuriyet ve Atatürk - 28/10/2021
Değerli okurlar; 30 Ekim 1918 Mondaros Mütarekesiyle topraklarımız üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Hemen 3 gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi. Ardından 6 Kasım 1918’de İngiliz gemisi İzmir limanına girdi.
Mehmet F. Saygın, yok mu saygın? - 01/10/2021
Kendisine 'hoş geldiniz' diyen öğretmeni sınıftan kovan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın, yok mu saygın, Fatih Sultan Mehmet’i okusaydın…
Bir vicdan borcumuz yok mu? - 10/06/2021
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek. Tarihimizi doğru, dürüst öğrenmek gerek.
“ Bütün cihan Bilmelidir ki!” - 30/04/2021
Sevgili dostlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.Yılı’nı kutluyoruz. Ancak ne acı ki, eskiden olduğu gibi, gerektiği gibi çok da coşkulu kutlama yapamıyoruz.
 Devamı
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
Çekmece

Çekmece