• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli
Halil Erem Yerli
halileremyerli@gmail.com
Yerel Basın
09/08/2020

‘Sevgili dostlar, 30 Mart sürecine akıp giden suyun, ırmağın denize yaklaştığı gibi yaklaşırken, siyaset meydanının aktörlerine ve özellikle de, seçim süresince yerel basına da, önemli görev ve yoğun iş düşüyor.’ Düşüyor diyorum. Sanki  yerel basının önemi de yavaş yavaş daha iyi anlaşılmaya başlanıyor. O sözlerinin bazıları ve satırbaşları şöyle:

*-Yerel basın olmadan özgürlük olmaz

*-Yerel basın mütevazı mahallelerde yaşayanların,  sesini milyonlara duyuramayanların sesidir.

*-Yerel basın yurttaşlarımızın gündelik hayatına çok daha yakındır. Yerel basın mahallelerde, sokaklarda, hatta sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin daha etkin çalışması için itici bir güçtür.

*-Yerel basın milli mücadele yıllarında önemli görevler üstlenmiştir. Atatürk’ümüz yerel basını bir hazine adası olarak nitelemiştir

*-Yerel basın yurttaşlarımızla siyasetçiler arasında, yerel basın yurttaşlarımızla belediyeler, bakanlıklar arasında koordinasyon sağlanması açısından da son derece önemlidir.

*-İstanbul yerel basını dünyanın sesidir.

“Bu yazı 2014 Yerel seçimleri öncesi yazılmış yazımdan alınmış bir alıntıdır. Sevgili dostlar, yerel basına seçimden seçime verilen değer ve sözde önemseme, maalesef ki, kimi adaylar tarafından  seçim  sonrası unutuluyor. O allı, pulu cilalanmış sözcükler uçuyor. Hani Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da, seçim öncesi şunları söylemişti:

*Partizanlık yapmayacağım. Adam kayırmayacağım. Rant çevresine boyun eğmeyeceğim. İnsanların ekmeğiyle oynamayacağım. Parti gömleğimi çıkarıp Silivri’nin başkanı olacağım…

*Kimsenin kimseden üstün olmadığı; dini, dili, ırkı ne olursa olsun herkesi kucaklayacağım. Silivri’nin huzurunu gönül belediyeciliği ile birleştireceğim…

*Şeffaf belediyecilikle, herkese kapımız açık olacak. Herkes kolayca girebilecek. Gönlümüzün kapısının da, herkese açık olacağı bir belediyecilik anlayışıyla, sizlerle kucaklaşarak elimi uzattım. Elimi havada bırakmayın…Evet Silivri halkı onun elini bırakmadı,onu başkan yaptı. Peki o ne yaptı? Parti gömleğiyle ayrıştırarak, hatta; değil kucaklaşma, maalesef bazı dost elini bile havada bıraktı.  

    O yüzler kızarmasın!

Değerli okurlarım;yarım asra yakın bir süredir yazıyorum.26-27 yıldan beri de bölgede, Bizim Yaşam Gazetesi’ni çıkarmaya çalışıyorum.

Çok belediye başkanları, çok siyasi kişiler gördük.

 Görüşlerimiz farklı olsa bile, hiç bir başkan bizleri ötekileştirmedi. Hele de Silivri-Selimpaşa’da ikamet ettiğimden Silivri’de zaten olmadı. Ben de her zaman gazetecilik ilkesiyle hareket ettim.Aspagaras heber asla yapmadım.“Bu adam yazarsa doğru yazar” dedirttim. Okuyucunun da, haberi yapılanın da inanıp güvendiği bir gazeteci olma özelliğine sahip oldum. Bundan da hep mutlu oldum, onur duydum. Mutlaka çok arkadaşım da değerlidir. Bu değerleri dışlamak, yok saymak, o arkadaşlarımızın değerini düşürmez. Yok sayanların değerini düşürür. Örneğin bir Erhan Kızılyar, bir Halil Erem Yerli ve benzerleri olmak kolay mı, sandın? Bunlar; yıllarca gazetecilik anlamında kalem teri, yürek teri dökmüş insanlar. Biz genel anlamda yerel gazeteciyiz. Yerel yöneticilerle, siyasilerle iç içeyiz. O yörede aynı havayı soluyor, aynı yaşamı paylaşıyoruz. Çoğu zaman yüz yüzeyiz. İşte önemli olan yüz yüze geldiğimizde, o yüzler kızarmasın…

                            MUTLU BAYRAMLAR DİLEKLERİMLE…

 283 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Cumhuriyet ve Atatürk - 26/10/2023
‘Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir’ 29 Ekim’de de bu yasa TBMM’de “Yaşasın Cumhuriyet” alkışlarıyla onaylandı.
CHP Meclisi terk etti - 14/10/2023
Silivri Belediye Meclisi; 2024 Mali yılı bütçesi ve Performans programını içeren tek gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı; Başkan Volkan Yılmaz ve CHP Grup Başkanı Melih Yıldız arsında yaşanan sözlü gerilim üzerine CHP meclisi terk etti
Sekiz yıl önce ne demişiz! - 15/03/2023
Bu yazı; Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili bir yazı. Yineleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki:
Ve artık “SİLİVRİ SOĞUK!” denmeyecek! - 11/09/2022
Silivri Belediye Meclisi’nin Eylül 2022 toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirildiğini anlattı. Bundan böyle ,Silivri Cezaevi ima edilerek, “Silivri soğuk” denilemeyecek.
Bir Vicdan Borcumuz da Yok mu? - 02/06/2022
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek
Cumhuriyet ve Atatürk - 28/10/2021
Değerli okurlar; 30 Ekim 1918 Mondaros Mütarekesiyle topraklarımız üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Hemen 3 gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi. Ardından 6 Kasım 1918’de İngiliz gemisi İzmir limanına girdi.
Mehmet F. Saygın, yok mu saygın? - 01/10/2021
Kendisine 'hoş geldiniz' diyen öğretmeni sınıftan kovan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın, yok mu saygın, Fatih Sultan Mehmet’i okusaydın…
Bir vicdan borcumuz yok mu? - 10/06/2021
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek. Tarihimizi doğru, dürüst öğrenmek gerek.
“ Bütün cihan Bilmelidir ki!” - 30/04/2021
Sevgili dostlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.Yılı’nı kutluyoruz. Ancak ne acı ki, eskiden olduğu gibi, gerektiği gibi çok da coşkulu kutlama yapamıyoruz.
 Devamı
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
Çekmece

Çekmece