• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli
Halil Erem Yerli
halileremyerli@gmail.com
Evet, ne demişiz!..
14/03/2019

   Çok değerli okurlar; bugünkü köşe yazımı , 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili yazımı yineleyerek  başlamak istiyorum. Şöyle ki:

 Evet, 30 Mart seçimlerinin kesin galibi, ne AK Parti, ne CHP ne MHP değil, Erdoğan. Bu seçim; AK Parti, diğer partiler ile değil, Erdoğan ve diğer partiler arasında geçti. Erdoğan; mağduru oynayarak, devlete ve kendine  tuzak kurulduğunu, asıl  amacın devleti ele geçirmek olduğunu dillendirerek, hep bu temayı işledi. Çok güzel de işledi. Bunu iyi tutturdu. Gerçi biraz hataları oldu ama, mağduriyeti  yine çok iyi oynadı…O nedenle de AK Partili seçmeni iyice kemikleştirdi. CHP ve Kılıçdaroğlu’na gelince; taktik hatası yapıldı. ‘Başçalan’ sözleriyle Ak Parti seçmenini iyice kamçılamış oldu. O da hep bu temayı işledi. Bence, yanlış taktikti. AK Parti’den bazı kesimleri kazanacağı yerde, adeta Erdoğan’a daha sıkı bağlamaya teşvik etmiş  oldu. Seçmene yeni bir söylem, yeni bir gündem geliştiremedi.(Danışmanları siyaseti iyi okuyamıyor. Seçim müzikleri de eski hamam, eski tas) Bahçeli’ye gelince; Genelde milliyetçiliği işledi. O da, Erdoğan’a çok yüklendi. Onun bu taktiği de, AK Parti değil, Erdoğan Severlerini daha da kenetledi. Böylece Erdoğan’ın, dolaysıla AK Parti’nin başarılı olmasını sağladı. Hiç kuşku yok ki, bu başarı partinin değil, Başbakan Erdoğan’ın tek başına başarısıdır. Bunu böyle bilmek gerek.

                                     *****

Sevgili dostlar, yukarıdaki  kısa değerlendirmeyi biraz açalım. AK Parti’yi analiz ettiğimizde; bu parti tıpkı geçmişin ANAP, DYP özelliği taşıyor. Bir zamanlar ANAP çok güçlüydü. Bu güç, partinin adından değil, rahmetli Turgut Özal’ın gücüydü. Turgut Özal’ın elbet ki iyi ve kötü yanları vardı.(Bu tartışılabilir) Ancak; kim ne derse desin, ülkeye çağ atlattı. En ücra köye, yol, su, elektrik, telefon gitti. Sigara ve yabancı paraların taşınması nedeniyle, hapis suçu ortadan kaldırıldı. Serbest ticaret ekonomisi getirildi. Ancak insanlarımız özenti, meraklı olduğu için, ayağını yorganına göre değil, yorganı ayağına göre uzatmaya çalışınca yorgan yetişmedi. Ve de Turgut Özal cumhurbaşkanı olduktan sonra da, günden güne ANAP eriyerek yok oldu.

                                           *****

Aynı durumu DYP için de söylemek mümkün. DYP’yi de Süleyman Demirel ayakta tuttu. O cumhurbaşkanı olunca DYP’de günden güne eriyerek ANAP gibi kayboldu. Yani bazı partileri liderler götürür. Parti isminden çok lider vardır. Tıpkı ANAP ve DYP gibi. Buna Fazilet ve Saadet, DSP’yi de ekleyebilirsiniz. MHP ise ideoloji partisidir. Yani belli bir ideolojiye bağlıdır. Lider değişse bile kolay kolay yok olmaz. CHP’ye gelince. CHP bir cumhuriyet partisidir. Cumhuriyet’le özdeştir. Kimi zaman uzar ve kimi zaman kısalabilir, ama hiçbir zaman yok olmaz. Ancak, cumhuriyet yıkılırsa CHP yok olabilir.

                                      *****

Şimdi gelelim 30 Mart seçim sonuçlarına: Yazımın başında özet olarak buna değinmiştim. Açıklamalarımızda da partide kişilerin mi, parti isminin mi önemli olduğunu vurgulamaya çalıştım. Yerel seçimden çok, genel seçim havasına sokulan 30 Mart seçimleri; AK Parti diğerleri değil, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer partiler arasında geçen bir seçim oldu. Belirtmek isterim ki; Erdoğan bu seçimde sildi süpürdü. Hem de o kadar, yolsuzluk söylemlerine rağmen. Eğer Trakya ve sahil kesimi olmasaydı, CHP tüm ülkede 10 belediye bile çıkaramazdı. MHP’de gerekli başarıyı gösteremedi. Siyasi stratejiler yanlış kullanıldı.

                                           *****

Erdoğan seçimlerde ne diyordu: “Kaset ve diğer görüntüler tamamen paralel devletin eseri. Amaç paralel devlet olarak, ülkeyi ele geçirmek. Hükümeti yıkmak, kendi düzenlerini kurmak. Bunlar Haşhaşi” gibi millete damardan seslenerek yanına almaya çalıştı. Bunda da başarılı oldu. Para dağıtmalar, yazım hileleri belki oldu, ama bunları bahane gösterip gerçeği örtmek mümkün değil. Peki CHP ne yaptı? CHP Kılıçdaroğlu, çok yoğun çalıştı. Bu doğru. Ancak; kurguyu tamamen Erdoğan üstüne kurdu. ‘Başçalan’ sözünü kullanarak, AK Partili mütedeyyin  kesimi ve Erdoğan severleri iyice bütünleştirdi. Hep karalama kampanyası yürütüldü. Hırsızlığın, arsızlığın, yolsuzluğun önlenmesiyle ilgilli bir kurgu ve proje geliştirilemedi. Bazı yanlış tercihlerde oldu. İstanbul kazanılacak yerde Sarıgül’ün sertliği, yumruk hikayesi İstanbul’u kaybettirdi. Yöneticilerin çoğu arasında bir ekip birliği, bütünlüğü olmadı. ‘Kırne’ oyunu misali, parti yöneticileri birbirine çelme takmaya çalıştı.

                                                                             *****

Eğer seçmen gereğini yapmasaydı CHP, daha fazla kaybederdi.  Bence CHP’de yeni bir düzenleme ekibi kurulmalı. Gücünü partiden alan değil, partiye güç katacak insanlardan yararlanmak gerek. Eğer bir parti yetkilisi, değil parti üyesine  önemli bir kişiye bile; “Benim zamanımı alıyorsunuz” diye söylüyorsa CHP’nin daha da başarılı olacağı düşünülmesin. Parti için, cumhuriyet için, onurunu, gururunu ortaya koyanlara sahip çıkılmazsa, CHP iktidar beklemesin. Seçilen milletvekilleri, halkın adımı değil, etiket ve unvan için seçiliyorsa, CHP iktidar beklemesin. Daha çok şeyler yazılabilir. Ancak; sözümüz de yazımız da, hatta sazımız da dikkate alınmayacağı için, uzatmaya da gerek yok. Aynı durum MHP için de geçerli. Bu tür siyasi argümanlarla, Erdoğan’la başa çıkmanız mümkün değil. ‘Eğer Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa kurtuluruz” diyorsanız o da boşuna. Erdoğan Cumhurbaşkanı da olsa, Devlet Başkanı da olsa, ülkeyi yine o yönetecek. Bu gidişle işiniz zor. Halka güven verin  ve yeni bir sistem geliştirin…

Evet; aynen yukarıda okuduğunuz  yazıları yazmıştım. Son cümle olarak da; “ Erdoğan Cumhurbaşkanı da olsa, Devlet Başkanı da olsa, ülkeyi yine o yönetecek. Bu gidişle işiniz zor. Halka güven verin  ve yeni bir sistem geliştirin”demiştim. Sanıyorum ki, dediğim aynen çıktı. Şimdi ise şöyle değerlendirme yapmak istiyorum: Bu seçim ani seçim, baskın seçim. İki ittifak grubu oluştu. Cumhuriyet İttifakı  ve Millet İttifakı. İttifaklar olsa da bu seçim, Yine Erdoğan ve diğerleri arsında geçecek. Diğerleri derken; CHP, İYİ Parti, SP, DP ve HDP’yi söylemek istedim. Bu seçim zorlu bir seçim. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan çok zorlanacak. Karşısında  kendi gibi iyi hatip İnce var. Yıldızı parlayan bir Akşener, bir Karamollaoğlu var. HDP var. Bence bu defa da; Sayın Cumhurbaşkanı’nın taktiği yanlış. CHP’ye; pislik, çöplük gibi sözler söylemesi de bunu gösteriyor. Evet bu seçim zorlu geçecek. Bunu da taktikler

kazandıracak…”demiştim. Gelecek sayımızda da  31 Mart 2019 seçimlerini sizlerle paylaşmak isterim…

  381 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Cumhuriyet ve Atatürk - 26/10/2023
‘Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir’ 29 Ekim’de de bu yasa TBMM’de “Yaşasın Cumhuriyet” alkışlarıyla onaylandı.
CHP Meclisi terk etti - 14/10/2023
Silivri Belediye Meclisi; 2024 Mali yılı bütçesi ve Performans programını içeren tek gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı; Başkan Volkan Yılmaz ve CHP Grup Başkanı Melih Yıldız arsında yaşanan sözlü gerilim üzerine CHP meclisi terk etti
Sekiz yıl önce ne demişiz! - 15/03/2023
Bu yazı; Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili bir yazı. Yineleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki:
Ve artık “SİLİVRİ SOĞUK!” denmeyecek! - 11/09/2022
Silivri Belediye Meclisi’nin Eylül 2022 toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirildiğini anlattı. Bundan böyle ,Silivri Cezaevi ima edilerek, “Silivri soğuk” denilemeyecek.
Bir Vicdan Borcumuz da Yok mu? - 02/06/2022
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek
Cumhuriyet ve Atatürk - 28/10/2021
Değerli okurlar; 30 Ekim 1918 Mondaros Mütarekesiyle topraklarımız üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Hemen 3 gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi. Ardından 6 Kasım 1918’de İngiliz gemisi İzmir limanına girdi.
Mehmet F. Saygın, yok mu saygın? - 01/10/2021
Kendisine 'hoş geldiniz' diyen öğretmeni sınıftan kovan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın, yok mu saygın, Fatih Sultan Mehmet’i okusaydın…
Bir vicdan borcumuz yok mu? - 10/06/2021
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek. Tarihimizi doğru, dürüst öğrenmek gerek.
“ Bütün cihan Bilmelidir ki!” - 30/04/2021
Sevgili dostlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.Yılı’nı kutluyoruz. Ancak ne acı ki, eskiden olduğu gibi, gerektiği gibi çok da coşkulu kutlama yapamıyoruz.
 Devamı
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
Çekmece

Çekmece