• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli
Halil Erem Yerli
halileremyerli@gmail.com
Yine seçim yaklaştı
29/11/2018

Yine seçim yaklaştı
Merhaba,
Sevgili dostlar, seçim sürecine hızla doludizgin yaklaşıyoruz. Sayılı günler kaldı diyebiliriz. Artık belediye başkan adayları yavaş yavaş kesinleşiyor. Bu seçim, yerel seçimden çok genel seçim havasına büründü. Seçimin çoşkulu ve şölen havasında geçmesine elbet ki sözümüz yok. Ancak; küfürlü, kavgalı geçmesine ise sözümüz çok olur. Çünkü; halkımız geçim sıkıntısı nedeniyle adeta isyanlarda. insanlar, işsizlik, aşsızlık sorunlarıyla başbaşa. İş istiyor, aş istiyor.
**
Yazımın başında ; yerel seçim süreci hızla yaklaşıyor demiştim. Partilerin başkan adayları da yavaş yavaş belli oluyor. Özellikle bölgemizde adaylar belli olunca, bunları partilere göre değerlendirmeye çalışacağız. Geçtiğimiz seçimde; bölgemizdeki ilçelerde kimlerin kazanacağını % 90 tutturmuşuz. 2014’teki o seçim yorum ve değerlendirmemi , siz değerli okuyucularımla birkez daha paylaşmak isterim. Bakın o dönem; Avcılar’dan başlayarak ne demişim:
AVCILAR: Avcılar’ da, Ak Parti’nin Belediye Başkan Adayı Bayram Şenocak. Şenocak en genç adaylardan biri. Dinamik ve enerjik olabilir ama; yönetmek başka bir iştir. Gençliğinin lehde mi, alehte mi olduğunu hep birlikte göreceğiz. CHP Mustafa Değirmenci’yi bu dönem aday göstermedi. Bölgemizde mevcut belediye başkanlarından, yalnız Değirmenci olamadı. Nedenini pek anlayamadık. Bu kez aday bayan oldu. Dr. Handan Toprak. Handan Hanım, siyasete yabancı değil. Aday adaylığı süresinde de iyi çalıştı. Bakalım Dr. Handan Toprak, Avcılar’da başkanlık yarışını kazanacak mı?
**
BEYLİKDÜZÜ: Bana göre, en ilginç seçimi yaşayacak. Beylikdüzü’nde Ak Parti, Yusuf Uzun’u yeniden aday gösterdi. Uzun, çok iyi insan olabilir, ancak; halka karşı soğuk geldiği söyleniyor. Bu durum, bir terslik yaratabilir. CHP ise, Ekrem İmamoğlu’nu göstermekle en iyi kararı verdi diyebiliriz. İmamoğlu İlçe Başkanlığı döneminde, çok iyi çalıştı. Siyasi açıdan da, kendini çok güzel tanıttı. Beylikdüzü’nde seçim kıran kırana geçer. Doğrusu, İmamoğlu finişe daha yakın gibi.
**
BÜYÜKÇEKMECE: Büyükçekmece’de Ak Parti bu defa Celal Babayiğit’i aday gösterdi. Babayiğit, yanına sevilen bir isim olarak, Recep Erol ile, Celaliye eski belediye başkanı Rıdvan Yavuzbilge’yi aldı. Erol iyi bir tercih. Ancak Yavuzbilge çok parti değiştirdiği için tutmaz. CHP yeniden Hasan Akgün dedi. Bence doğru tercih. Açıkça söylemek gerekir ki, Akgün bu işleri iyi biliyor. Celal Bey’in soyadı Babayiğit ama, kanımca seçimin babayiğidi, yine Hasan Akgün olur. Peki ya Çatalca: Savaş Barutçu’yu çok iyi tanıdığımı söyleyemem. Bir aksilik olmazsa, Cem Kara, kara kara düşünmez. Çünkü koltuğunu kaptırmaz. Haa; Burada eski Başkan İsmail İp MHP’den giriyor. Kendisini severim, ama şansı yok gibi.
**
ESENYURT: Esenyurt’ta, Ak Parti mevcut Başkan Necmi Kadıoğlu’nu gösterdi. Başkan olması nedeniyle avantajlı gibi duruyor. Ancak: CHP Adayı Gürbüz Çapan’a seçim arefesinde yasal engel çıkarılması, Çapanlara mağduriyet yarattı. CHP bu mağduriyeti görerek, kardeş Çetin Çapan’ı aday gösterdi. Bence de iyi yaptı. Esenyurt Gürbüz Çapan’ı seviyor. O nedenle, her ne kadar Gürbüz olmasa da kardeş Çapan’ a yüklenebilir. Ve de Gürbüz Çapan, bu defa kardeşi için, kendi adaylığından daha çok çalışacak. Koltuk Kadıoğlu’un altından kayabilir.
***
SİLİVRİ: Silivri nasıl olur? Şahsen Ak Parti’nin Tahir Sert’i aday gösterebileceğini, aylar önce tahmin etmiştim. Kişi olarak kendisini de severim. CHP ise Silivri’de yeniden Özcan Işıklar dedi. Işıklar 5 yıllık süreçte fena çalışmadı. Ancak; Silivri’dede Beylikdüzü gibi çekişmeli bir yarış olabilr. Sonuç nasıl olur? Herhalde Işıklar koltuğunu korur. Elbet ki; sonucu da; canlı olmasa bile, seçim sandığı bilir…476 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Cumhuriyet ve Atatürk - 26/10/2023
‘Türkiye Devleti’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir’ 29 Ekim’de de bu yasa TBMM’de “Yaşasın Cumhuriyet” alkışlarıyla onaylandı.
CHP Meclisi terk etti - 14/10/2023
Silivri Belediye Meclisi; 2024 Mali yılı bütçesi ve Performans programını içeren tek gündem maddesini görüşmek üzere toplandı. Toplantı; Başkan Volkan Yılmaz ve CHP Grup Başkanı Melih Yıldız arsında yaşanan sözlü gerilim üzerine CHP meclisi terk etti
Sekiz yıl önce ne demişiz! - 15/03/2023
Bu yazı; Mart 2014 tarihinde yapılan seçimle ilgili bir yazı. Yineleyerek sizlerle paylaşmak istiyorum. Şöyle ki:
Ve artık “SİLİVRİ SOĞUK!” denmeyecek! - 11/09/2022
Silivri Belediye Meclisi’nin Eylül 2022 toplantısında konuşan Başkan Yılmaz, Silivri Cezaevi’nin isminin Marmara Cezaevi olarak değiştirildiğini anlattı. Bundan böyle ,Silivri Cezaevi ima edilerek, “Silivri soğuk” denilemeyecek.
Bir Vicdan Borcumuz da Yok mu? - 02/06/2022
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek
Cumhuriyet ve Atatürk - 28/10/2021
Değerli okurlar; 30 Ekim 1918 Mondaros Mütarekesiyle topraklarımız üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başladı. Hemen 3 gün sonra Musul İngilizler tarafından işgal edildi. Ardından 6 Kasım 1918’de İngiliz gemisi İzmir limanına girdi.
Mehmet F. Saygın, yok mu saygın? - 01/10/2021
Kendisine 'hoş geldiniz' diyen öğretmeni sınıftan kovan Kaymakam Mehmet Faruk Saygın, yok mu saygın, Fatih Sultan Mehmet’i okusaydın…
Bir vicdan borcumuz yok mu? - 10/06/2021
Değerli dostlar; Atatürk’ü anlamak için, önce onu çok okumak ve tanımak gerek. Kurtuluş Savaşı öncesini ve sonrasını bilmek gerek. Çektiği sıkıntıları yüreğinde hissetmek gerek. Tarihimizi doğru, dürüst öğrenmek gerek.
“ Bütün cihan Bilmelidir ki!” - 30/04/2021
Sevgili dostlar; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 101.Yılı’nı kutluyoruz. Ancak ne acı ki, eskiden olduğu gibi, gerektiği gibi çok da coşkulu kutlama yapamıyoruz.
 Devamı
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398
Hava Durumu
Çekmece

Çekmece