• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli

Selimpaşa’da Sevgi ve Yaşam Korosu coşturdu

Sevgi ve Yaşam Korosu’nun Selimpaşa’da Kalpten Dile Dilden Tele adlı verdiği konser coşturdu.

Birey olarak topluma karşı sorumluyuz

Sevgi ve Yaşam Koro Grubu 3 Haziran 2023 Tarihinde Selimpaşa (Eski Çınaraltı) Hasan Usta Kebap salonunda bir konser verdi. Konser öncesi bir konuşma yapan Selimpaşa Eğitim Kültür Turizm Derneği Başkanı ve Bizim Yaşam Gazetesi ile www bizimyasam org. sahibi Halil Erem Yerli bir konuşma yaptı. Yerli konuşmasında bazı açıklamalarda da bulunarak şu ifadeleri kullandı: Değerli  dostlar; Sevgi ve Yaşam Koro Grubu’nun Kalpten Dile Dilden Tele konserine hoş geldiniz. Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Sizler de bilirsiniz ki insan sosyal  ve düşünen tek  varlıktır. O nedenle,  sorumluluğu vardır. Birey kendine, ailesine ,yaşadığı  çevresine ve topluma karşı sorumludur. Bireysel sorumluluk yalnız finansal, yani parasal ve de maddesel  anlamda da  değildir. Bu sorumluluk, bireyin özelliklerinin tümünü  içerir. O da şudur; bilgi, birikim, beceri  ve deneyimlerini  birleştirerek, sevgiyle yoğurup,  toplum yararına sunmasıdır. İşte bizler de bu sorumluluk bilinciyle Sevgi ve Yaşam Korosu’nu kurduk. Amacımız taa yüzyıllardan gelen Türk Halk Müziği gibi kültürel değerlerimizi yaşatmaktır. Koro grubunu oluşturan değerli arkadaşlarla, emek ve zaman harcayarak, büyük bir özveriyle, 4-5 ay önemli kültürel mirasımız olan Türk Halk Müziği çalıştık. Bundan önce, daha doğrusu, Pandemi  öncesi ikisi Silivri’de olmak üzere, üç konser verdik. Amacımız; yüzyıllardan beri devam eden, ancak son yıllarda gerekli önemden yoksun kalan Halk Müziğimizi ve geleneksel kültürümüzü geleceğe, gelecek nesillere taşımak. Bu bağlamda; Yönetim Kurulu Üyelerimiz Yılmaz Kaya, Zeki Iflazoğlu, Ekrem Kaya, Nazmiye İmrah, Koro Şefi Mehmet Sut, Koro Başkanı Bayram Ay, korist, solist ve saz grubu arkadaşlarımıza en içten duygularla teşekkür ederim.

                        Sorumluluk almak önemlidir

Eğer toplum içinde yaşıyorsak, o toplum için sorumluluk almak gerekir .O nedenle sorumluluk almak çok önemlidir. Ancak; bu çok  insana zor ve ağır gelebilir. Ama, her zorluk sonunda da, bir kolaylık, bir mutluluk  elbet ki vardır. Yapılan güzel  iş ve çalışmaların sonucu, insana mutluluk verir. Sorumluluk almayan, toplumsal  değerlere önem vermeyen, kendini  geliştirmeyen insan cahildir. Cahilin tek işi menfeattır. O nedenle; bir milletin zenginliği, parayla- pulla değil, iyi yetişmiş insanla ölçülür. Çünkü; iyi yetişmiş insan, iyi eğitim- öğretimle olur. Böyle bir insan, kimseye muhtaç olmaz. İnsani  ve ahlaki değerleri yüksektir. Mesleğini  en iyi şekilde yaptığı gibi, insanlara da yardımcı olur. Şu sözde olduğu gibi; “Bazen  öğreten- Bazen  öğrenen, Bazen  dinleten-Bazen dinleyen” olmak gerek.                                               

                                         İnsan değişmeye müsaittir

Değerli dostlar; İnsanlar için, her zaman ihtiyaç duyulan şey sevgi  ve hoşgörüdür.  İnsan,  düşünen  tek varlıktır demiştik. O nedenle değişmeye müsaittir. Toplumu etkiler ve toplumdan etkilenir, değişir. Bu değişim, olumlu da, olumsuz da olabilir. Kimisi kendini  geliştirerek değişir. Kimisi de, tortu gibi dibe çökerek değişir. Bu ikinci türler hedefi olmayan, boş yaşayan, ailesine, topluma  önem vermeyen  küfrü ağzında sakız eden, dedi- kodu yapmadan duramayan kişilerdir. Acaba; birileri için, “ne lanet, ne işe yaramaz adam” mı,  yoksa; “ne kadar iyi insan, çalışkan, yardım sever insan” dedirmek  mi daha iyi? Elbet ki, ikinci söylemler daha iyi ve önemli. Bu iki örnekte, eğitimin çok önemi vardır. Çünkü eğitim, ‘bir anlamda adam olmayı öğretir. Ahlaki değerlerin yüksek olmasını sağlar. Halil Erem Yerli’nin bu konuşmasının ardından konser başladı. Korist ve solistler yurdumuzun  çeşitli yöresine ait türküleri seslendirerek, katılımcılara coşkulu, zevkli  ve renkli  bir gece yaşattılar. Konser programının ardından; saz ve koro grubuna birer teşekkür belgesi verilip ardından da yemek yenildi.(Kaynak:Bizim Yaşam)

                                             

                                                 

 

263 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Hava Durumu
Çekmece