• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/halilerem.yerli

Çıra gibi onca canı yaktılar!

Kırkıcı: Biz; insanlık suçlarının asla affedilmemesi ve bu suçların hiçbir şekilde zaman aşımına uğramaması gerektiğine inanıyoruz.

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şubesi öncülüğünde gerçekleştirilen, Madımak Katliamı’nın 31.Yılı anma gününde konuşan Süheyl Kırkıcı; “Biz, insanlık suçlarının asla affedilmemesi ve bu suçların hiçbir şekilde zaman aşımına uğramaması gerektiğine inanıyoruz. Katliamlara karşı durmazsak, sessiz kalırsak, katliamlar devam eder. Acılı tarihimiz bunu gösteriyor. İtiraz hakkımızı, protesto hakkımızı her daim canlı tutacağız” ifadesini kullandı.

Etkinlik:Uğur Mumcu Meydanı’ndan yürüyüşle başladı

Uğur Mumcu Meydanında toplanan kalabalık, sahile Atatürk Anıtı’na kadar sessizce yürüdükten sonra etkinlik başladı. Burada; anma gününe özgü olarak;  konuşmalar yapılıp, şiir ve türküler okunarak, yakılıp şehit edilen 35 canımız anıldı.2 Temmuz Madımak Katliamı Anma Etkinliği’ne  Silivri Belediye Başkanı Bora Balcıoğlu, CHP İlçe Başkanı İbrahim Kömür, meclis üyeleri, STK temsilcileri çok sayıda Silivri halkı katıldı.

Kırkıcı: Kardeşçe ve barış içinde yaşamak istiyoruz

Anma gününde; programın açılışını  ve ilk Konuşmayı Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şube Başkanı Süheyl Kırkıcı yaptı. Toplanan kalabalığa hitap eden Kırkıcı;“Sosyalistleri, yurtseverleri, eşitlikçi ve özgürlükçü olanları, vicdanı her daim canlı kalanları, insanın her daim insan kalacağını söyleyen insanlar, hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz” diyerek konuşmasına  başladı. “Yürüyüşümüzü, bu güzel insanların sessizliğiyle en güçlü sesi vereceğini düşünerek gerçekleştirdik. Çünkü son derece öfkeliyiz. 30 yıldır bu yürüyüşlerle bağırdık, çağırdık, adalet istedik. 33 canımız halay çekerken, 31 canımız türkü söylerken öldürüldü. Bu ülkede barış içinde kardeşçe bir arada yaşamak için öldüler” dedi. Yargılamanın 30 yıl boyunca tamamlanamadığını, Hukukun gereği olarak yakalanan, azmettirenlerin hiçbir zaman yargılanmadığını dillendirerek, “Katliam zaman aşımına uğradı ve dava düştü. Bundan dolayı öfkeliyiz, öfkemiz büyük”diye söyledi.

“Ne kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz”

 Kırkıcı; “Bu ülkenin asli unsurlarından biriyiz. Hepimiz, bu ülkede güzel şeyler yapmak, kardeşçe ve barış içinde yaşamak istiyoruz. Bu mümkün değil mi? Mümkün. Biz, bunu mümkün kılacak çaba ve mücadele içindeyiz”dedi. Hiç bir zaman umutlarını yitirmediklerini dillendiren Kırkıcı;“ Ne kadar güzel bir ülkede yaşıyoruz. Bu ülkede kardeşçe yaşamamız mümkün. Biraz istemek ve biraz çaba harcamak gerekiyor. Bunun için birlikte çaba göstermeliyiz” diyerek uzun konuşmasına son verdi. Süheyl Kırkıcı’dan sonra; Madımak Katliamı etkinliğinde konuşan, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı Silivri Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Melisa Karakaya, programı gerçekleştirenler adına önemli ve uzun bir bildiri okudu. Daha sonra; Gazeteci Ozan ve Yazar Halil Erem yerli’nin de şiir okuduğu Anma Programı, türkülerle devam etti…

22 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
habertv999 izle

Takvim
Saat
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Hava Durumu
Çekmece